Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mimozemšťanka proti Božej vôli (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Jednoducho skvele

gratulujem k clanku, konecne fundovana obhajova katolickeho postoja v socialnej otazke.

To, ze na to nezareagoval ziadny katolik tymto sposobom je jednoducho hamba ! (aj moja)

 

Ďakujem za podporu :)

Takýchto článkov je potrebné publikovať čo najviac. Možno na to nikto nezareagoval preto, že rozumieť Benediktovi XVI. a Adamovi Smithovi zároveň nie je na Slovensku práve časté ... Zatiaľ. Pomôž to zmeniť! :)
 
Hodnoť

 

Hlavne haMba..... ale nie to chcem...
Prilis dlhe a prilis odborne.. "k prosperite, predpokladá sa nutne absencia uvedomelej činnosti pôvodného zdroja činnosti (jednotlivca, štátu) v produkcii prosperity samotnej." ???

Docital to vobec niekto dokonca? Je to ako nudnyvysek z ucebnice.
 

ale, ale...

mnohí to dočítali do konca. Tvoj príspevok je chabou snahou o neprajné vyjadrenie sa o mojom článku. Ak si myslíš, že je to príliš dlhé a príliš nudné, dobre, mysli si to. Príklad lektúry som si vzal od Benedikta XVI., ktorého obdivujem. A ak si myslíš, že môj článok je príliš odborný, príliš dlhý a príliš nudný, potom si zrejme to isté budeš myslieť o Benediktovi XVI. A to Ťa s určitosťou zdiskredituje v očiach tých, ktorých by si chcel na mojom blogu osloviť, aby s Tebou nasledovali názory V. T. mimozemšťanky proti Božej vôli.
 

Ale no tak

To, čo cituješ, som nenapísal. Evidentne si to nečítal, sám sa z toho usvedčuješ...

Mimozemšťanka sa oprela o výrok (s tým výrokom súhlasila), ktorý som analyzoval. Išlo o myšlienku, že štát má svojou uvedomelou činnosťou dopomáhať k tomu, aby to prirodzene viedlo k súkromnej i verejnej prosperite. Vychádzajúc z tohto výroku píšem doslovne toto: "Ak má jednotlivec či štát pomôcť spoločnosti svojou uvedomelou činnosťou k tomu, aby "to prirodzene viedlo k verejnej i súkromnej prosperite", jedná sa o istý druh spontánnej produkcie. Ak má niečo prirodzene viesť k prosperite, predpokladá sa nutne absencia uvedomelej činnosti pôvodného zdroja činnosti (jednotlivca, štátu) v produkcii prosperity samotnej. Predpokladá sa tu teda istá samoorganizácia, samopohyb a nezávislosť na pôvodnom činiteľovi - iniciátorovi tohto samopohybu."

Každému musí byť jasné, a Tebe tiež, že uvedomelá činnosť štátu či jednotlivca sa predpokladá na začiatku, a analyzujú sa z podstaty nezamýšľané následky, ktoré táto činnosť vyvolala v spoločnosti a tak sa dospieva k spoločenským a ekonomickým zákonom. Možno by si mi rád vyčítal súhlas s SDKÚ, ktoré tvrdí, že práve jej reformy boli tým štartérom nášho súčasného "ekonomického zázraku". Tie reformy boli polovičaté, no predsa, bohatneme aj vďaka nim. Inou otázkou je, nakoľko k tomuto rastu prispela spotreba kapitálu, ktorú kritizujem, napríklad v našom automobilizme...
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Aké ALE?

Ja som principiálny. V iných článkoch často píšem, že nie som "modrý". Napísal som presne "(fico-)štát", čím som chcel naznačiť, že pod túto kritiku spadá jednak každý sociálny štát a jednak aj sociálny štát dnešného zvrchovaného priemera. Bolo to myslené s vtipom, pejoratívne. Chcel som si skrátka rýpnuť do Fica, preto som sa vyjadril presne takto a nie jednoducho sucho "sociálny štát". Je to niečo ako legendárny prívlastok socializmu od Ing. Ševčíka (inak iniciátora študentského pochodu na Národní tříde 17. 11. 1989) na všetkých prednášaných hodinách makroekonómie a hospodárskej politiky: "centrálně-administrativně-direktivně-státně-stranicko-byrokraticky řízená a plánovaná ekonomika". Proste takto to cháp, s nadhľadom som to písal, s nadhľadom to aj čítaj ;)

Encykliky nie sú formálne záväzné ani pre KDH, i keď morálne by asi záväzné byť mali, keďže sú to kresťania...
 
Hodnoť

socialism economic definition

Ten charakteristický výrok Ing. Ševčíka je hodný zapamätania celý: "centrálně-administrativně - direktivně-státně - stranicko-byrokraticky řízená a plánovaná ekonomika". To je jeho definícia socialistickej ekonomiky. Trochu pejoratívna, trochu vážna.

Humor je charakteristickou vlastnosťou liberála. Keby sa mal liberál len pozerať na realitu, musel by zúfať, pretože vidí, že mnoho jeho blízkych nechce uznať evidentné pravdy. Taký liberál schopný humoru s myšlienkou bol Bastiat, i Hazlitt.
 
Hodnoť

ahoj tomas

Myslim,ze ked zverejnis clanok na blogu,snazis sa nim oslovit, co najsirsiu verejnost. Mozno do buducnosti by si mohol skusit pisat ludskejsie. Tak ako to ty citis. Tento clanok je len zdrojom citatov. Tema je dobra, len...ozaj si myslis, ze ludi dokaze zaujat telefonny zoznam? Pretoze, ja som pri tomto citani mala pocit, ze si ho citam. Skus trosku popracovat na krastsich vetach. Pri kratsich vetach dokaze clovek dlhsie udrzat pozornost. Urcite zvladnes pisat aj uvolnenejsim stylom o vaznych temach. Drzim palce....
 

OK, dik za radu

Ďakujem, že uznávaš, že v mojom blogu ide o kvalitu, nie o lacné reči. Nie je to len zbierka citátov. Tie citáty sú rozšírené o moje myšlienky, práve to sú tie dlhé vety. Tie citáty sú pospájané jednotnou myšlienkou. Keby som tu tieto názory napísal bez citátov, nikto by ma nebral vážne. Áno, zvládnem písať aj uvoľnenejšie, veď aj v tomto článku je niekoľko uvoľnených viet. Ďakujem za povzbudenie, zíde sa mi ... a ďakujem! :)
 
Hodnoť

OK, dik za radu

Ďakujem, že uznávaš, že v mojom blogu ide o kvalitu, nie o lacné reči. Nie je to len zbierka citátov. Tie citáty sú rozšírené o moje myšlienky, práve to sú tie dlhé vety. Tie citáty sú pospájané jednotnou myšlienkou. Keby som tu tieto názory napísal bez citátov, nikto by ma nebral vážne. Áno, zvládnem písať aj uvoľnenejšie, veď aj v tomto článku je niekoľko uvoľnených viet. Ďakujem za povzbudenie, zíde sa mi ... a ďakujem! :)
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 150
 2. Mária Vrška: Boh nie je dedko na nebi 33
 3. Věra Tepličková: Do zamestnania sa na Slovensku chodí každý deň, pán Poirot 30
 4. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 23
 5. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral. 22
 6. Karol Turza: Spomienky na VK (Vojenskú katedru) SVŠT – Strojníckej fakulty v rokoch 1985-87, II. časť 19
 7. Karolína Olšavská: Nekonečný príbeh nebankoviek 12
 8. Mišo Šesták: Ruský generál: Slováci od Detvy sú polodivoký národ 12
 9. Jozef Sitko: Keď kriminálnik Majský pohorel 11
 10. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 11

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Nad Bratislavou sa blýska, hromy divo bijú !
 2. Kristína Jakubičková: Ako prekonať samu seba alebo beh na Pajštún
 3. Dominik Parajka: Prekvapil ma! Nový Hyundai i10 test
 4. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral.
 5. Filip Colombo: Fico a jeho Belemnofóbia.
 6. Štefan Vidlár: Kotel
 7. Gabo Németh: Svet poézie - Svet slova
 8. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 9. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 10. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie


Už ste čítali?