Metláci, zapogujte si s Figeľom na Gothoome

Autor: Tomáš Krištofóry | 14.8.2014 o 14:20 | (upravené 14.8.2014 o 14:28) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  1216x

Roman Jančiga správne odhadol situáciu tých tradičných slovenských kresťanov, ktorí nemajú vôľu psychicky sa integrovať do veľkej spoločnosti, ktorej vďačíme za svoje relatívne dlhé, pohodlné a bohaté životy. Jeho posolstvo sa ukázalo aktuálnym tým poplachom okolo festivalu Gothoom. Gothoom nie je prvý raz, vždy boli aj texty, nad ktorými by sa dalo mať otázniky, ale nikdy nebol taký problém ako teraz.

Liberálna spoločnosť naozaj neberie kresťanov vážne, na rozdiel od napr. socializmu, ktorý produkoval mučeníkov. Cirkev žije z mučeníkov (zrodila sa z prebodnutého Kristovho boku), a preto má, zvlášť na Slovensku, problém adaptovať sa na liberálnu spoločnosť, ktorej sú kresťanskí mučeníci ukradnutí. To preto, lebo liberálna spoločnosť ani nekoná ako celok, ale konajú jej jednotlivci, ktorí zaujímajú rôzne stanoviská, aj ku kresťanským mučeníkom, aj napr. ku Gothoomu. Cirkev na Západ od nás to už pochopila a snaží sa svojich mučeníkov ponúkať tým, ktorí "majú uši na počúvanie", nie nutne všetkým a nerobí si z toho až takú ťažkú hlavu, že nie je napr. celé Taliansko kresťanské. My si ešte robíme ilúziu o kresťanskom Slovensku.

Čo je také super na liberálnej spoločnosti

Žijeme dlhé, pohodlné a bohaté životy. Kráľ Slnko nemal vo Versailles splachovacie záchody; morové epidémie vtedy vyvolávali strach z vody, voňavky teda potreboval preto, aby sám sebe nepáchol. Dnes sa kúpe aj Róm, hoci možno v rieke. Dnes je obrovským šokom, keď zomrie dieťa alebo nebodaj žena pri pôrode. Kedysi bežná vec. Ľudovít Štúr protestoval proti páleniu obilia na alkohol počas hladomoru v roku 1847. Ľudia tu umierali hladom. Tzv. "hladové doliny" na južnom Spiši naozaj hladovali. Dnes sa v krčmách ľudia sťažujú na hlad, a pritom majú tučné pupky. Body Mass Index evidentne rastie od 19. storočia. Dnes je obezita chorobou chudobných. Kedysi si takúto chorobu nemohli dovoliť. Dnes je hroznou udalosťou, keď 4 českí vojaci zomreli v Afganistane. Naproti tomu v kmeňových spoločnostiach zomieralo z vojenských dôvodov aj cez 50% mužov.

A ešte je super, že môžeme slobodne vyznávať svoje náboženstvo. Katolík v Británii sa mohol v 16. storočí dôvodne báť o svoj život (na druhú stranu sa mohli anglikánski panovníci dôvodne báť kráľovraždy od katolíkov). Dnes bojujeme za takéto práva náboženskej slobody pre Sudánčanku, v Iraku, iste, aj v Severnom Írsku. Kedysi však boli takéto problémy na dennom poriadku v rozsiahlych oblastiach Európy.

Kupčenie s mučeníctvom

Kresťansko-demokratickí politici na Slovensku chápu spiatočníctvo uvažovania tradičných kresťanov a ponúkajú im, po čom je dopyt: mučeníctvo. Byť cynickým kresťansko-demokratickým politikom, pošlem na Gothoom provokatérov s viditeľne kresťanskými symbolmi a aj svojich novinárov, aby tendenčne natočili, ako títo kresťania trpia. Potom by bol dopyt po mučeníctve naplnený. A boli by spokojní kresťansko-demokratickí politici aj ich voliči. Je to vlastne kupčenie s mučeníctvom. Nemá to nič spoločné so skutočnými mučeníkmi. Dnes potrebujeme mučeníkov, čo pijú Coca Colu a chodia v teniskách, aby som parafrázoval pápeža Františka. Dnes potrebujeme svätých ako je Gianna Beretta Molla, tiež mučeníčka, konkrétne materinskej lásky. Ako lekárka sa rozhodla donosiť dieťa, hoci vedela, že prežije buď ona alebo dieťa. Cirkev vie mať aj v liberálnom svete novú životodarnú krv mučeníkov.

Metláci, zapogujte si s Figeľom

Ak by som však bol na festivale (to by som z týchto dvoch možností preferoval), trval by som na maximálnej láske voči kresťanským provokatérom. Aby hlavne neboli žiadni mučeníci. Len láska, trebárs taká metalová pogovacia láska. A mier. Tak ako doteraz na veľkej väčšine takto masových akcií, ktoré, ako kapitalistické podniky, typicky smerujú k  mierovej spoločenskej koordinácii. Treba si uvedomiť, že metalová petícia za zrušenie kresťanstva na Slovensku vznikla až ako protiakcia na petíciu proti Gothoomu, ktorú podpisovala každá babka v kostole. Nie, metalisti nevyzývajú k zabíjaniu kresťanov. Nie viac než kresťania vyzývajú k zabíjaniu homosexuálov pri tom neustálom pripomínaní Sodomy a Gomory. My tú Sodomu ale často myslíme vážne, na rozdiel od trebárs nechutných, trebárs nevkusných, ale predsa len umeleckých textov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Masívny výbuch v Bejrúte zranil tisíce ľudí, hlásia najmenej 50 obetí

Explóziu zrejme spôsobili obrovské množstvá dusičnanu amónneho skladované v prístave.


Už ste čítali?