Túžiacim po Pánovom povolaní

Autor: Tomáš Krištofóry | 9.12.2008 o 18:13 | Karma článku: 5,28 | Prečítané:  1809x

Mladí veriaci často trpia smútkom z toho, že ešte nespoznali, prípadne sa ešte cítia nesvoji v snahe žiť spoznaným Božím povolaním vo svojom živote. Sám ten smútok dobre poznám, avšak je to už asi za mnou. Preto chcem vás mladšich povzbudiť krásnymi príkladmi a Slovom zjavenia, ktoré máme po ruke.

Matka Tereza

Snáď ste už počuli o „temnej noci“ modlitby Matky Terezy. Isté obdobie svojho života sa modlila, ale necítila v modlitbe sladkosť Božej prítomnosti. Modlila sa len kvôli tomu, že vedela, že Boh si prial jej modlitbu. Modlila sa, zabúdajúc pritom na seba. Je to ohromujúci príbeh svätice. Ohromujúci preto, lebo často potrebujeme cítiť, že sme Bohom milovaní. Pánovým povolaním v živote Matky Terezy bolo rozdávať sa a nič za to nechcieť. V istý čas, keď bola Matka Tereza dostatočne zrelá, ju Boh povolal vzdať sa aj radosti z modlitby. Boh asi málokoho z nás vystaví tak ťažkej slúške ako Matku Terezu. Napriek tomu budú naše životy ťažké a plné obety, ak budeme žiť podľa Božej vôle. Preto je potrebné pripomenúť si aj tento príbeh Matky Terezy a uvedomiť si, že ani sladkosť modlitby nie je samozrejmosťou, ale je nezaslúženým darom.

A ešte vznešenejšiu cestu vám ukážem

V pondelok sme slávili sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie a tento sviatok nám dáva najkrajšie povzbudenie, dokonalú odpoveď na Božie volanie. Jedná sa samozrejme o sviatok, ktorý pripomína, že Panna Mária sa narodila bez hriechu. Práve život bez hriechu ju uschopnil prijať do svojho života svojho Stvoriteľa. Benedikt XVI. nám poslednú nedeľu pripomenul: "Spravodlivosť a pokoj sú vskutku Božím darom, ale vyžadujú mužov a ženy, ktorí sú pripravení stať sa „dobrou pôdou“ na prijatie dobrého semena jeho slova. Počiatkom tohto nového ľudstva je Ježiš, Boží Syn a Syn Panny Márie. Ona, Panna a Matka, je „cestou“, ktorú si sám Boh pripravil, aby prišiel na tento svet." V šiestom mesiaci poslal Boh anjela Gabriela … tak začína to krásne evanjelium sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Je zaujímavé, že práve toto evanjelium o zvestovaní sa číta na sviatok Nepoškvrneného počatia. Tieto sviatky spolu súvisia, na čo poukázal v nedeľnom príhovore pred modlitbou anjel Pána Benedikt XVI. Aby sa mohli stať dobrou pôdou na prijatie Božieho povolania, majú si mladí toto evanjelium často pripomínať. Boh vie, kedy má človeka povolať, pozná nás lepšie než my sami. Ak sme netrpezliví, ak Boh nás Boh stále nevolá a nevolá, uvedomme si, že Boh nás pozná lepšie a vie, kedy sme pripravení.

Túžime po tom silnom zážitku, po blesku z jasného neba, po tom Božom svetle, ktoré vo filmoch o Ježišovi sprevádza anjela Gabriela pri Zvestovaní Panne Márii. Verím, že Boh nám do srdca vložil túto túžbu. Avšak Bohu záleží na tom, aby to pre nás nebolo len pekné divadlo, ale povolanie, preto musíme byť trpezliví. „Anjel prišiel k nej a povedal: „Zdravas, milosti plná, Pán s tebou.“ Ona sa nad jeho slovami zarazila a rozmýšľala, čo znamená takýto pozdrav.“ Predstavte si to. Panna Mária predsa bola pripravená lepšie než ktokoľvek z nás, žila bez hriechu, nebolo v nej štipky hriechu, bola plná milosti. Neovládol ju pocit velikášstva, oslnivosť anjelovho zjavu v nej nevyvolala prehnané emócie. Bola nielenže pripravená, ale vedela správne nadviazať dialóg s Bohom, ktorý ju skrze anjela povolával. Tým dialógom v podstate už vykročila na ceste povolania. Začudovala sa, čo znamená takýto pozdrav. Neskôr sa v evanjeliách často vyskytuje dôvetok „a Mária zachovávala tieto slová vo svojom srdci“. Mária neplytvala slovami, avšak keď prehovorila, hovorila múdrosťou čistého srdca.

Mária bola ženou a ženy majú často zmysel pre realitu. My muži často uletieme do teoretizovania, no ženy sú často viac ukotvené nohami pevne na zemi. Od útleho detstva sú (v ideálnom prípade) vychovávané k materstvu. Od puberty ženám telo mesačne pripomína, že raz budú aj matkami. Byť matkou znamená chcieť a vedieť sa postarať o svoje deti a to súvisí s aspoň základným materiálnym zabezpečením. V tomto zmysle je žena viac zraniteľná ako muž a hľadá oporu. Panna Mária nebola iná. Chcela vedieť, k čomu ju to vlastne Boh povoláva a chcela od Boha aspoň základné uistenie, že všetko, čo sa stane, bude podľa Božej vôle a že s to s Božou pomocou zvládne. Bola s Jozefom len zasnúbená a zrazu počúva, že má byť matkou. Povedali by sme, že takto by sme si to my nepredstavovali. Pekne, všetko musí byť po poriadku, dieťa až v manželstve. Boh mienil inak. Veľmi zázračne a pre nás nepochopiteľne. Nebudem sa tu venovať „mariánskej gynekológii“ ako niektorí, zrejme ovplyvnení dnešným svetom, presýteným hypersexualitou. Tu nejde o to, ako konkrétne sa to stalo. To napokon navždy ostane pod rúškom tajomstva. Vlastne každé povolanie človeka Bohom je v istom zmysle intímne, jedinečné a teda do istej miery nezdeliteľné. Podstatná je duchovná skutočnosť, že Mária po anjelovom uistení, že všetko bude podľa Božej vôle, odpovedala svojím „áno“. Teda tým slovom, ktoré raz v pravý čas chce počuť každý z nás pred oltárom, pretože najkrajším povolaním mnohých z nás je či bude manželstvo.

S pokojom k dosiahnutiu pokoja

Ani v našich povolaniach a v našich životoch nejde o nič iné, než že sa necháme viesť Bohom ako Panna Mária. Treba sa trpezlivo pripravovať na povolanie životom podľa desatora a keď príde tá veľká chvíľa a Pán svojím jasom prežiari chrám duše, nenechajme sa oslepiť, ale s Máriou sklopme oči a pýtajme sa Boha, ako máme to povolanie uskutočniť každý vo svojom konkrétnom živote. Môžeme Bohu plne dôverovať, lebo on nás predsa pozná a vie, čo naozaj potrebujeme.

Srdečne odporúčam všetkým, aby sa podľa možnosti už od útlej puberty modlili za včasné spoznanie a naplnenie Božieho povolania vo svojom živote. Modlitba má nekonečne väčšiu silu, než jeden článok, čo viem aj z vlastnej skúsenosti. Ba čo viac, je napísané: „Ako vysoko je nebo od zeme, tak vysoko sú moje cesty nad vašimi cestami a moje myšlienky nad vašimi myšlienkami.“

A na záver odkaz všetkým tým ateistom, ktorí sa pohoršili pri čítaní tohto článku: „Choď mi z očú, Satan, lebo nemáš zmysel pre Božie veci, len pre ľudské!“ A my, ktorých Boh zavolá alebo už povolal, žime svoje povolania tak, aby nám raz toto Kristus nemusel povedať pri svojom druhom príchode.

Preto sa nebojte, nesmúťte, lebo so smútkom sa do srdca ľahko vkráda hriech. Spevnite, čo je vo vás slabé, vzpriamte sa, vyrovnajte cestu Pánovi, zmierte sa s ním a žite podľa Božích prikázaní, obráťte sa a budte tichí a pokorní srdcom. A Pán naplní vaše srdcia svojím pokojom.


Pozn. Pridal som farebne odlíšený text o 20:04 9. 12. 2008. Urobil som to preto, aby som predišiel ďalším nedorozumeniam. Pôvodne mohlo z textu vyplynúť, že v pondelok bol sviatok Zvestovania Pána. V pondelok bol sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie, teda, že Panna Mária sa narodila bez hriechu. Sviatok Zvestovania Pána slávime vždy 25. 3. Pôvodne bol článok publikovaný o 18:13 9. 12. 2008

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Dali sme svetu pokryteckú vládu bez mravov, ktorá nás vťahuje do hysterickej telenovely.

Minúta po minúte: Do pilotného testovania sa zapojilo viacero škôl

PCR testy zachytili 2 070 pozitívnych, antigény 822.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hra s otvoreným ohňom

Keď Blaha hovorí o ochrane liberálnej demokracie, du blejt, velebnosti.


Už ste čítali?